Aktualizováno

Bitcoin fork – proč dochází k dělení Bitcoinu a jak na tom mohou jeho držitelé vydělat?

Závěr roku 2017 s sebou přinesl řadu nových kryptoměn, které vznikly na blockchainu bitcoinu. Stále častěji se tak můžeme setkat s pojmem fork, který označuje rozdělení jednoho blockchainu na více větví. Při každém forku vznikne nová kryptoměna a každý, kdo v okamžiku rozdělení vlastní původní kryptoměnu, získá stejné množství nové kryptoměny.  Majitelé BTC se tak mohou radovat, protože jen za prosinec získali hned několik nových kryptoměn. Opatrnost je ale na místě. Nové kryptoměny totiž mohou být podvod.

Co je to fork bitcoinu a jak funguje?

Blockchain je veřejný soubor s informacemi o všech platbách v síti, který se pravidelně aktualizuje. Fork znamená rozvětvení jednoho blockchainu na dva. Pokud se jedná o dočasné (a třeba i neúmyslné) rozdělení, pak se používá označení soft fork. V takovém případě sítí kolují dva blockchainy, ale dříve nebo později jeden z nich zanikne a síť se sjednotí. Opakem je hard fork, který nastane například při změně pravidel, podle kterých má kryptoměna fungovat. Hard fork je nevratné rozdělení blockchainu, při kterém se rozdělí i síť. Část sítě totiž „uznává“ původní blockchain s původními pravidly, zatímco ostatní podpoří kryptoměnu novou.

K forku bitcoinu dochází například tehdy, když někdo zkopíruje blockchain bitcoinu a vybuduje na něm novou kryptoměnu s odlišnými pravidly. Blockchainy staré i nové kryptoměny jsou shodné do okamžiku forku. Transakce, které do blockchainu přibudou později, už jsou ale odlišné. Po rozdělení si zkrátka obě kryptoměny žijí vlastním životem.

Každý uživatel, který v okamžiku rozdělení drží Bitcoiny, získává automaticky stejné množství nově vzniklé kryptoměny. To je způsobeno právě využitím původního blockchainu bitcoinu. Pokud při forku vlastníte například 10 BTC, tak po rozdělení budete mít 10 BTC + 10 jednotek nové kryptoměny.

Proč dochází k dělení BTC?

První významný fork Bitcoinu byl výsledkem dlouhodobých sporů celé bitcoinové komunity. Ta se nedokázala shodnout na jednotném řešení problému s nedostatečnou kapacitou sítě. Většina komunity odhlasovala aktivaci SegWit. Odpůrci SegWitu ovšem vzali původní blockchain Bitcoinu a vybudovali na něm vlastní kryptoměnu Bitcoin Cash (BCC). Tento krok nejprve provázely obavy, že BCC brzy zanikne a že rozdělení komunity způsobí pokles hodnoty BTC. Jenže s odstupem času se ukázalo, opak je pravdou.

Historie se opakovala i při dalším forku Bitcoinu, při kterém vznikl Bitcoin Gold. Nyní k rozdělení bitcoinu dochází i několikrát měsíčně a při každém forku vznikají nové kryptoměny, které se snaží vyřešit některý ze současných problémů Bitcoinu (nedostatečná škálovatelnost, centralizace těžby, vysoké poplatky, pomalé transakce a další).

Vytvořit novou kryptoměnu se zdá být jednodušší, než přesvědčit bitcoinovou komunitu k jednotnému řešení problémů. Využití původního blockchainu navíc přináší hned několik výhod. Kryptoměnu totiž automaticky získají držitelé původního bitcoinu, takže vybudovat silnou komunitu uživatelů je snazší. Kryptoměny vzniklé hard forkem mají díky tomu velkou počáteční výhodu ve valuaci – nezačínají na nízké hodnotě – a jsou už od svého spuštění v cirkulaci, což zákonitě zvyšuje hodnotu mincí.

Rozdělení Bitcoinu v roce 2017

Název (zkratka) Vznik Blok forku Hlavní rozdíly oproti Bitcoinu (BTC)
Bitcoin Cash
(BCC)
1. 8. 2017 478,559 – Nevyužívá SegWit
– Zvýšení maximální velikosti bloku na 8 MB
Bitcoin Gold
(BTG)
24. 10. 2017 491,407 – Zavedení algoritmu Equihash (namísto SHA256)
Bitcoin Diamond (BCD) 24. 11. 2017 495,866 – Zvýšení maximální velikosti bloku na 8 MB
– Zvýšení maximálního počtu mincí na 210 milionů
– Nové šifrování pro anonymní platby
UnitedBitcoin
(UBTC)
12. 12. 2017 498,777 – Zvýšení maximální velikosti bloku na 8 MB
– Podpora chytrých kontraktů, Lightning Network a SegWit
BitcoinX
(BCX)
12. 12. 2017 498,888 – Založeno na PoS/PoW s algoritmem Scrypt
– Zvýšení maximálního počtu mincí na 90 miliard
– Podpora chytrých kontraktů
SuperBitcoin
(SBTC)
12. 12. 2017 498,888 – Zvýšení maximální velikosti bloku
– Anonymní platby (Zero-knowledge proofs)
– Podpora chytrých kontraktů, Lightning Network a SegWit
Bitcoin Platinum
(BTCPLT)
SCAM!
23. 12. 2017 500 000 – Zavedení algoritmu Equihash (namísto SHA256)
– Zkrácení doby vzniku bloku na čtvrtinu (2,5 minuty)
– Podpora SegWit2x
Bitcoin GOD
(GOD)
25. 12. 2017 501 225 – Zvýšení maximální velikosti bloku, POS těžba
– Anonymní platby (Zero-knowledge proofs)
– Podpora chytrých kontraktů, Lightning Network
Bitcoin Uranium
(BUM)
31. 12. 2017 ? – Zavedení algoritmu Equihash (namísto SHA256)
– Anonymní platby
– Zkrácení doby vzniku bloku na minutu

Rozdělení Bitcoinu v roce 2018

Název (zkratka) Vznik Blok forku Hlavní rozdíly oproti Bitcoinu (BTC)
Bitcoin Cash Plus
(BCP)
2. 1. 2018 501,407 – Zvýšení maximální velikosti bloku na 8 MB
– Zavedení algoritmu Equihash (namísto SHA256)
Bitcoin Silver
(BTCS)
? ? – Zavedení algoritmu Equihash (namísto SHA256)
– Zkrácení doby vzniku bloku na 30 sekund
Bitcoin Segwit2x “2.0” ? 501,451 – Aktivace SegWit2x
Bitcoin Interest (BCI) 22. 1. 2018 505,083 – Proof of Stake
– Vyplácení úroků držitelům BCI

Zdroj: Cryptocurrencyfacts.com

Jak si nárokovat nové kryptoměny?

Pokud si chcete nárokovat nově vzniklou kryptoměnu, tak budete potřebovat elektronickou peněženku, která podporuje danou kryptoměnu i vkládání privátních klíčů (např. Exodus nebo Electrum). Do peněženky pak importujete privátní klíč od vašich bitcoinů a zažádáte o připsání vzniklé kryptoměny. Šíření privátního klíče je ale velmi riskantní, protože kdo má přístup k vašemu privátnímu klíči, ten má přístup k vašim digitálním mincím. Z toho důvodu je důležité, aby byla peněženka důvěryhodná a ověřená. A zde může nastat problém, protože takové peněženky nemusí novou kryptoměnu podporovat.

Třeba kryptoměnu Bitcoin Cash také hned nepodpořily všechny burzy a peněženky, ale trvalo to celé týdny. A to je dobré připomenout, že za Bitcoin Cash stála početná skupina vývojářů a těžařů. Dnes nastává fork Bitcoinu i několikrát do měsíce a málokterý fork má na svědomí tak silná a důvěryhodná komunita, jako Bitcoin Cash. U takových kryptoměn může trvat i celé měsíce, než je začnou významné online peněženky a burzy podporovat. A nemusí k tomu nikdy vůbec dojít.

Je-li pro vás bezpečí vašich digitálních mincí prioritou, tak byste měli raději počkat. Určitě nevkládejte svůj privátní klíč do neznámé nebo nedůvěryhodné elektronické peněženky jen proto, abyste získali novou kryptoměnu. V blockchainu nové kryptoměny je ostatně záznam o tom, že mince patří vaší bitcoinové adrese, takže si je můžete nárokovat kdykoliv. Třeba za pár let, až bude jasné, zda se jedná o důvěryhodnou kryptoměnu nebo o podvod. Zvlášť opatrní buďte u nových kryptoměn, které využívají předprodej digitálních mincí (ICO) nebo jsou předtěžené.

Trezor,  Ledger Nano S a nové kryptoměny

Ledger NANO S vs. TREZOR

Ledger NANO S vs. TREZOR

Hardwarové peněženky Ledger Nano S a Trezor podpořily v roce 2017 jen dvě kryptoměny vzniklé oddělením od Bitcoinu: Bitcoin Cash a Bitcoin Gold. Získání těchto kryptoměn je ovšem možné přímo přes hardwarové peněženky.

U Ledgeru se postupuje následovně:  Ledger propojíte s počítačem a pak otevřete aplikaci Ledger Manager. V aplikaci je seznam všech podporovaných kryptoměn včetně Bitcoin Cash a Bitcoin Gold. Ze seznamu si vyberete požadovanou měnu a nainstalujete její peněženku. Potom stačí peněženku otevřít pomocí Ledger Wallet a kliknout na nástroj Split Tool. Následuje synchronizace, které může trvat i několik minut. Po synchronizaci získáte přístup k nové kryptoměně a můžete ji začít používat.

Majitelé Trezoru budou muset nejprve aktualizovat firmware. Ještě před aktualizací se ujistěte, že máte uchovaný kód pro případné obnovení peněženky (tzv. recovery seed). Po aktualizaci stačí v prohlížeči spustit peněženku TREZOR Wallet a kliknout na záložku „Claim Tool“. Následně si vyberete kryptoměnu, kterou chcete připsat a typ účtu. Pak propojíte peněženku s vaším zařízením Trezor, zadáte PIN a zobrazí se vám panel pro odeslání transakce. V panelu vyplníte částku a novou adresu, na kterou chcete vzniklou kryptoměnu odeslat. Adresu si můžete vytvořit přímo na peněžence TREZOR Wallet.

Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář