Initial Exchange Offerings – Co je to IEO a jak funguje?
V tomto článku se zaměříme na IEO (Initial Exchange Offerings), které hraje v kryptoměnovém světě důležitou roli. O co jde, jak IEO funguje a proč je IEO důvěryhodnější než ICO? Na všechny tyto otázky vám dáme odpověď.
Pojem ICO (první veřejná nabídka coinů) slyšel asi každý, kdo se alespoň okrajově zajímá o problematiku kryptoměn a blockchainu. Jedná se o formu fundraisingu, kdy vznikající projekt nebo startup potřebuje získat kapitál, a proto začne prodávat digitální tokeny investorům za předem stanovenou cenu. Tímto způsobem startovaly populární kryptoměny jako Ethereum nebo EOS, ale i stovky neúspěšných projektů.
ICO probíhá před uvedením tokenů na burzu nebo před spuštěním celého projektu (např. nové kryptoměnové sítě), což pro investory znamená řadu rizik. Nyní se ovšem na scéně objevuje IEO, které slibuje lepší transparentnost a vyšší bezpečnost pro investory.
Vzestup a pád ICO
Od roku 2013, kdy proběhla úplně první veřejná nabídka digitálních mincí, se uskutečnily stovky ICOs. Skutečný boom ovšem přišel až v roce 2017, kdy hodnota Bitcoinu dosáhla svého historického maxima a lidé se začali o virtuální tokeny zajímat. Rychlý nástup ovšem vystřídal rychlý pád.
ICO může uspořádat prakticky každý. Řada startupů k ICO využívá tokeny na platformě Ethereum, takže nemusíte mít ani unikátní tokeny. Stačí pouhá vize budoucí sítě a dobrá reklama, která mnohdy znamená víc než kvalitní produkt. Není tedy divu, že se začalo objevovat stále více bezcenných tokenů a podvodných projektů, které slibovaly vysoké zhodnocení investic, ale na burzu se nikdy nedostaly. A reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Zákazy ICO v některých zemích (např. Čína), kontroverze kolem ICO a velké množství podvodů vyvolaly nedůvěru investorů.
IEO jako budoucnost fundraisingu
S upadající ochotou investorů vkládat peníze do ICO se začaly hledat alternativní způsoby, jak získat finance pro nadějné startupy, nebo lépe řečeno, jak získat důvěru investorů zpět. A tak se zrodilo IEO, transparentní forma ICO.
IEO je forma fundraisingu, která probíhá na platformě kryptoměnové burzy. Samotný název IEO (Initial Exchange offering) bychom tedy mohli přeložit jako počáteční burzovní nabídka. IEO platformy se označují jako launchpad a slouží jak pro vydavatele blockchainových projektů, kteří zde mohou uskutečnit první veřejnou nabídku tokenů, tak pro investory, kteří chtějí do nově vznikajících projektů vložit peníze.
Platformy pro IEO
S rostoucí popularitou IEO roste také počet kryptoměnových burz, které IEO umožňují. První platforma pro IEO, která si získala pozornost široké veřejnosti, byla platforma IEO Binance Launchpad od populární burzy Binance. Prostřednictvím této platformy proběhlo několik úspěšných IEO, avšak velké pozdvižení vyvolal především statup BitTorrent, jehož IEO trvalo 3 hodiny a vyneslo 7,2 milionů dolarů.
Výhody IEO
Hlavní výhodou IEO je bezesporu transparentnost. Burzovní IEO platformy ověřují, zda startupy nabízejí skutečné coiny. Burzy si navíc dávají dobrý pozor, který projekt na svůj launchpad pustí. Přeci jen tu hovoříme o celosvětových kryptoměnových burzách, které určitě nechtějí ztratit důvěru klientů propagací podvodného projektu. IEO tedy ve srovnání s ICO značně eliminuje riziko scamů. Burza mimo jiné zaručuje, že po skončení IEO fáze bude token zalistován na burzu.
Nutno říct, že IEO je přínosem nejen pro investory, ale také pro samotné startupy a burzy. Na platformu se díky přísnějším požadavkům a dohledu dostanou jen ty kvalitnější projekty, což je pro startupy samo o sobě skvělou reklamou. Také organizace celého fundraisingu je mnohem levnější, pokud ji svěříte zkušené burze, která disponuje potřebnou technologií i klientelou.
IPO, ICO a IEO: Stručně a jasně
- IPO (Initial public offering): První veřejná nabídka cenných papírů při vstupu společnosti na akciovou burzu. Důvodem pro IPO bývá snaha navýšit kapitál pro rozvoj, privatizace, zvýšení likvidity nebo zviditelnění firmy. IPO se stalo předlouhou pro ICO.
- ICO (Initial coin offering): První veřejná nabídka digitálních mincí. Využívá se především jako forma fundraisingu před spuštěním kryptoměnové sítě. Průkopníkem ICO byla síť Ethereum, která za pouhých 42 dní vybrala přes 18 milionů dolarů. První investoři za 1 ETH zaplatili v přepočtu 0,3 dolarů. v roce 2019 by přitom za stejný coin zaplatili asi 200 dolarů.
- IEO (Initial Exchange offering): První veřejná nabídka digitálních mincí, kterou řídí kryptoměnová burza. V případě IEO mají investoři jistotu, že nabízená digitální měna skutečně existuje a po ukončení předprodeje bude zalistována na dané burze. Naproti tomu ICO je řízeno samotným startupem bez jakékoliv garance, že se jedná o seriózní projekt.
Jak funguje IEO
Ať už jste investor nebo vydavatel coinu, v obou případech si musíte vytvořit účet na burze, kterou si vyberete. Například u Binance lze z jediného účtu spustit burzovní platformu i IEO launchpad. Počítejte s tím, že krypto-burzy operující s FIAT měnami (EUR, USD, CZK…) budou vyžadovat vyplnění a ověření osobních údajů. Budete tedy muset vyplnit několik formulářů a vyfotit váš občanský průkaz. Některé burzy vyžadují také selfie fotku s papírem, na který napíšete aktuální datum. Odeslané údaje a fotografie musí burza následně ověřit, což může trvat i několik dní.
Po otevření launchpadu se vám zobrazí nabídka připravovaných a probíhajících IEO. Ke každého projektu v nabídce lze zobrazit detaily, kde zjistíte datum startu IEO i počet a cenu nabízených coinů. Samotný systém prodeje coinů bývá pro každý lanchpad odlišný. Například u burzy Binance probíhá IEO formou loterie, přičemž loterijní tikety získáte za nákup burzovních coinů BNB. Binance se tím snaží zvýšit obchodní objemy na BNB a nutno říct, že se jí to opravdu daří. Tiket funguje jako závazná objednávka digitálních tokenů z IEO (o předem stanoveném objemu, např. 100 dolarů). To znamená, že investor s výherním tiketem už nemůže couvnout zpět a musí se IEO zúčastnit.
Diskuze