Aktualizováno

Ano, už je pozdě investovat do kryptoměn!

Ano, už je pozdě investovat do kryptoměn!

Odpůrci Bitcoinu už deset let opakují stále stejnou písničku: Je to investiční bublina, která brzy praskne. Navzdory tomu Bitcoin roste a daří se mu dokonce víc než kdy předtím. Jak dlouho to ale může trvat?

Ano, už je pozdě investovat do kryptoměn!

V říjnu 2011 stál Bitcoin $2,5. O deset let později se ten stejný Bitcoin obchodoval za $58 000. Kdo tehdy nakoupil za tisícikorunu, má dnes 23 milionů.

Zhodnocení tisícikoruny prostřednictvím Bitcoinu

Zhodnocení tisícikoruny prostřednictvím Bitcoinu

Při pohledu na tato čísla bude většina lidí litovat, že jim mezi prsty proklouzla možná největší investiční příležitost 21. století.

Jenže co když není růst Bitcoinu u konce?

Pojďme se podívat, jak vypadá situace kolem kryptoměn dnes a jaké jsou vyhlídky do budoucna.

Bitcoin opět v bublině?

Cena Bitcoinu opět roste. A to vedle optimismu vyvolává obavy.

Bitcoin má za sebou 3 velké investiční bubliny a mnoho lidí se domnívá, že aktuálně probíhá čtvrtá. To ale nemusí být pravda.

Posuďte sami:

  • První bublina proběhla v roce 2011, kdy cena BTC vzrostla 350x (z 10 centů na 35 dolarů). Potom přišla korekce a pád na 2 dolary.
  • Druhá spekulativní bublina přišla během roku 2013. Tehdy Bitcoin zhodnotil 100x (z 11 dolarů na 1 100 dolarů). V následujícím roce spadla cena na pětinu, tedy přibližně $200.
  • Třetí bublina vrcholila v prosinci 2017, takže ji máme stále v živé paměti. Během této bubliny vzrostla cena Bitcoinu 25x (z 800 dolarů na bezmála 20 000 dolarů). Následoval pád na třetinu – 6 700 dolarů.
Spekulativní bubliny na logaritmickém grafu Bitcoinu

Spekulativní bubliny na logaritmickém grafu Bitcoinu

Tím se dostáváme k listopadu 2020, kdy Bitcoin opět ožil. Během 6 měsíců se cena na burze vyšplhala z 11 000 na 64 000 dolarů. Hodnota se zvýšila tedy „jen“ 6x, což je ve srovnání s minulostí nic.

Situace je navíc mnohem příznivější.

Rostoucí poptávka

Před 3 lety se o Bitcoin zajímali nadšenci do technologií a spekulanti. Nyní se přidávají velcí investoři, fondy a firmy. Mezi nimi i automobilka Tesla nebo softwarová společnost MicroStrategy.

Zájem korporací o Bitcoin

Zájem korporací o Bitcoin

Zájem ovšem neroste jen mezi investory.

Sílu kryptoměn vidí i poskytovatelé platebních služeb. Jen v roce 2020 oznámily podporu kryptoměn společnosti PayPal, MasterCard a VISA. Využití kryptoměn a blockchainu zkoumají dokonce i centrální a investiční banky.

V důsledku toho roste zájem široké veřejnosti. Například v Česku se počet investorů za poslední 3 roky zdvojnásobil (zdroj).

Zkušenosti Čechů s kryptoměnami

Zkušenosti Čechů s kryptoměnami

Tohle nevypadá jako bublina, ale spíše jako pozvolná adopce nové technologie.

Zlato nové generace

Dříve se Bitcoin prezentoval jako měna budoucnosti, která zajistí rychlé, levné a anonymní platby. Přesto se jako měna neuchytil.

Proč?

Protože se nehodí pro každodenní platby a jeho cena je nestabilní. Je tu ale ještě jeden problém: Ekonomika potřebuje měnu, která ztrácí na hodnotě, a proto ji nikdo nechce držet. Měnu, kterou budeme ochotně utrácet.

Jenže to Bitcoin není.

Možná se tedy ptáte, proč do Bitcoinu investoři pumpují miliony dolarů? Co jim může nabídnout měna, se kterou nikdo neplatí?

Z Bitcoinu se stala investiční komodita. Investoři v něm nevidí už jenom nástroj pro spekulace, ale také uchovatele hodnoty. Něco jako digitální zlato.

Bitcoin proti inflaci

Určitě víte, že množství peněz v ekonomice neustále roste, takže klasické fiat měny ztrácí na hodnotě. Týká se to všech měn, koruny a dolaru nevyjímaje.

Znehodnocení milionu korun vlivem inflace

Znehodnocení milionu korun vlivem inflace

Znehodnocení peněz se často popisuje pomocí inflace (index spotřebitelských cen). Ta ovšem nezachycuje například masivní zdražování na realitním nebo finančním trhu.

Mnohem výmluvnější jsou měnové agregáty, které sledují množství peněz v ekonomice. Například podle indexu M2 (zahrnuje mince, bankovky, vklady na účtech a termínované vklady) vzrostlo množství USD v americké ekonomice v roce 2020 o 20 % (zdroj).

Množství USD v americké ekonomice podle indexu M2

Množství USD v americké ekonomice podle indexu M2

Zatímco množství dolarů a dalších měn rapidně roste, počet Bitcoinů je omezený na 21 milionů BTC. Díky tomu Bitcoin nepodléhá inflaci, a navíc se jedná o „nedostatkové zboží“, takže jeho cena roste úměrně s poptávkou.

Bitcoin za $500,000

Možná vám připadá, že už je pozdě naskakovat do rozjetého vlaku kryptoměn. Jenže kryptoměny dobyly zatím jen malou část trhu.

Odhaduje se, že Bitcoin vlastní pouze 1.7 % světové populace. Prostor pro další růst je tedy ohromný.

Pokud bude Bitcoin i nadále růst, může brzy dosáhnout šesticiferné hodnoty. Předpovídá to například predikční model S2F nebo analytici investičních bank JP Morgan a Citibank.

Co bylo možné koupit za 1 Bitcoin

Co bylo možné koupit za 1 Bitcoin

Překoná hodnota Bitcoinu 100 000 dolarů? Nebo dokonce půl milionu? Z dnešní perspektivy to vypadá jako utopie. Nesmíme ale zapomenout, že stejně nereálné se zdály milníky $100, $1 000 nebo dokonce $10 000.

Hlavně žádnou paniku

Navzdory veškerému optimismu si musíme připustit jednu věc. Pro Bitcoin jsou typické výrazné pohyby oběma směry, takže je jen otázkou času, kdy přijde další korekce a medvědí (klesající) trend.

Takový už Bitcoin prostě je.

Největším strašákem je v tomto ohledu nákup na vrcholu bubliny. Pokud ovšem investujete dlouhodobě, tak není špatné načasování tak bolestivé. Bitcoin zatím pokaždé překonal svá maxima z minulosti, i když to mnohdy trvalo dlouhé roky.

Kdybyste koupili 1 Bitcoin v prosinci 2017, kdy vrcholila 3. investiční bublina, zaplatili byste přibližně 400 000 Kč. Následovalo by pár měsíců frustrace, ale o 3 roky později byste jej prodali za trojnásobek.

Riziko špatného načasování lze snížit také průměrováním nákladů (DCA). To znamená, že místo jednorázové investice budete do Bitcoinu investovat menší částky pravidelně. Například tisícovku každý měsíc.

Strategie DCA

Průměrování nákladů (Dollar cost averaging) je jednou z nejjednodušších investičních strategií která spočívá v pravidelném nakupování zvoleného aktiva (například každý den/týden/měsíc) za předem stanovenou částku (například 1/10/100 USD).

Zhodnocení investice do Bitcoinu

Zhodnocení investice do Bitcoinu

Je tedy pozdě?

Je pozdě zainvestovat do kryptoměn?

Bohužel ano. Ideální čas byl před pěti, možná deseti lety. Jak se ale říká, lepší pozdě než nikdy.

čínské přísloví

Nejlepší čas zasadit strom byl před 20lety. Druhý nejlepší čas je teď.

Podívejme se na to z druhé strany.

Stejnou otázku si lidé kladli během kryptoměnové horečky v roce 2017. Nebo v prosinci 2020, kdy Bitcoin poprvé překonal 20tisícovou hranici. Ani tehdy lidé nechtěli věřit, že cena Bitcoinu může ještě růst.

A přesto roste.

V roce 2030 si mnoho lidí řekne „před 10 lety jsem se mýlil, ale dnes už je OPRAVDU pozdě“. A v roce 2040? Pokud se nepoučí, tak znovu. Určitě chápete, kam tím míříme.

Pokud nebylo pozdě před rokem, nemusí být pozdě ani letos.

Kde koupit Bitcoin a další kryptoměny?

  • Světová burza se 150 kryptoměnami včetně BTC, LTC či ETH
  • Možnost přímého nákupu krypta platební kartou za CZK
  • Velmi nízké poplatky, platforma v češtině
  • Minimální transakce cca 20 Kč
2710 našich čtenářů si vybralo Binance
95%
  • Česká burza kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH nebo XRP
  • Bezpečná platforma v češtině s českou podporou
  • Velmi nízké poplatky
  • Nákup za CZK, minimální transakce 26 Kč
1651 našich čtenářů si vybralo Coinmate
90%
  • Česká směnárna kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH, XRP a ZEC
  • Bezpečná platforma v češtině s českou podporou
  • Do limitu 200 EUR/10 dnů není nutné ověřovat identitu
  • Nákup za CZK, minimální transakce 260 Kč
911 našich čtenářů si vybralo Simplecoin
85%
?Seřazeno podle redakčního hodnocení

Začínáte s kryptoměnami? Podívejte se, jak probíhá nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn na populární burze Binance!

Návod Nákup Bitcoinu u Binance

  1. Vytvořte si účet u Binance. Stačí vyplnit tento registrační formulář a potvrdit emailovou adresu.
  2. Registrace u Binance je snadná a rychlá

    Registrace u Binance je snadná a rychlá

  3. Vyplňte jméno, datum narození a bydliště. Hned potom můžete obchodovat s limitem €240 denně. Pro větší objednávky musíte nahrát kopii dokladu (třeba občanky) a jednu selfie fotku.
  4. Vložte na účet peníze bankovním převodem nebo jinou platební metodou. Podrobné instrukce a platební brány najdete v sekci PeněženkaFiat a spotVklad.
  5. Vklad lze provést kartou či bankovním převodem

    Vklad lze provést kartou či bankovním převodem

  6. Otevřete okno s platformou. V horní liště klikněte na tlačítko Obchodování a vyberte platformu, která Vám nejvíce vyhovuje. Pro začátečníky to bude pravděpodobně Základní platforma, která je jednoduchá a intuitivní.
  7. Nastavte parametry objednávky. Vyberte kryptoměnu, kterou chcete zakoupit a množství peněz, které chcete do vybrané kryptoměny investovat.
  8. Nastavení objednávky na základní platformě

    Nastavení objednávky na základní platformě

  9. Potvrďte objednávku kliknutím na žluté tlačítko Směnit.
  10. Hotovo! Zakoupené coiny se uloží na váš Binance účet, takže je můžete kdykoliv prodat nebo odeslat na jinou kryptoměnovou peněženku.
Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Nejedná se o finanční poradenství ani investiční doporučení. Investujte na základě vlastního průzkumu do produktů, kterým rozumíte. Kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové. Investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář