Aktualizováno

Mareš, Lukačovič nebo Pohlreich. Finanční podvody, které zneužívají známá jména, opět útočí

Mareš, Lukačovič nebo Pohlreich. Finanční podvody, které zneužívají známá jména, opět útočí

Sociální sítě zahltila další vlna podvodných článků a reklam, které slibují snadné zhodnocení investic. Za vším údajně stojí geniální algoritmus Bitcoin Trader (nebo také Bitcoin Loophole), který obchoduje s kryptoměnami a dosahuje vysokých výnosů. Realita je ovšem úplně jiná.

Mareš, Lukačovič nebo Pohlreich. Finanční podvody, které zneužívají známá jména, opět útočí

Rychlá registrace, milionové zisky bez práce a záruka od oblíbené celebrity. Takto finanční šmejdi prezentují své podvodné systémy už roky. A stále se najdou lidé, kteří jim uvěří.

Systémy Bitcoin Trader i Bitcoin Loophole jsou v tomto ohledu stejné. Mají vydělávat miliony, což podle podvodníků potvrdilo i několik celebrit – například moderátor Leoš Mareš, šéfkuchař Zdeněk Pohlreich nebo zakladatel firmy Seznam.cz Ivo Lukačovič. Nic z toho ale není pravda.

Mezi zneužitými osobnostmi je například Leoš Mareš

Mezi zneužitými osobnostmi je například Leoš Mareš …

... Ivo Lukačovič ...

… Ivo Lukačovič …

... nebo Zdeněk Pohlreich

… nebo Zdeněk Pohlreich

Tentokrát se nebudeme zabývat tím, proč se jedná o podvod a jaké máme důkazy. Tomuto tématu jsme se věnovali už několikrát, třeba v recenzích Bitcoin Pro nebo Bitcoin Revolution. Všechny tyto podvody jsou prakticky stejné a liší se pouze názvem, takže bychom se jen opakovali.

Pojďme se raději podívat, co se stane, když podvodníkům uvěříte a vyplníte registrační formulář.

Vítejte v kasinu

FÁZE 1

Po vyplnění formuláře se vám vytvoří účet u brokerské společnosti. Pokud k vytvoření účtu nedojde automaticky, tak vás bude kontaktovat obchodní manažer a registrace proběhne po telefonu. To ale není zas tak důležité.

Podstatné je, že skončíte u brokerské firmy, která nabízí obchodování rozdílových smluv neboli CFD kontraktů. Během našeho nedávného testování to byly firmy IdealTrade (Idealtrade.co), TradON (Tradon.io), Dakken Group (Dakkengroup.com) a Trading Network (Tradingnetwork.co).

A to je první problém.

Propagační články mluví o tom, že budete obchodovat kryptoměny na burze. To ale není pravda. Ve skutečnosti obchodujete vysoce rizikové neburzovní deriváty, které připomínají spíše hazardní sázení. Protistranu vašich „sázek“ navíc zaujímá broker, což znamená jediné:

Peníze, které při obchodování vyděláte, vyplácí broker ze svého. A pokud naopak proděláte, vaše peníze získá broker.

Teď se zamyslete nad tím, jak je absurdní, když necháte brokera nebo obchodní manažery rozhodovat o svých penězích. V jejich zájmu je, abyste vložili co nejvíce peněz a pak je prodělali, a proto vám naslibují prakticky cokoliv. Třeba to, že z vás udělají milionáře.

Zdánlivé zisky

FÁZE 2

Pak je tu ale ještě druhý problém. A ten je mnohem zásadnější.

Brokeři, kteří se vědomě účastní podvodných kampaní, nemají potřebnou licenci, porušují předpisy evropského úřadu ESMA a někteří dokonce manipulují s výsledky obchodů.

Ze začátku všechno funguje perfektně. Obchodník vloží peníze, spustí robota (případně poslouchá rady manažerů) a konto účtu začne rychle růst. Jenže tyto zisky jsou jen fiktivní a mají vzbudit důvěru klientů.

Brzy přijdou na scénu obchodní manažeři, kteří vás začnou nabádat k dalším vkladům. Většinou argumentují tím, že výsledky už přece vidíte a že s vyšším kapitálem zbohatnete rychleji.

Probuzení do reality

FÁZE 3

Vystřízlivění přijde v okamžiku, kdy zažádáte o výběr peněz.

Nejprve se dozvíte, že vám broker peníze nevydá, dokud neověříte svoji identitu pomocí ofocené občanky, platební karty nebo jiných osobních dokumentů.

U regulovaných brokerů to tak opravdu funguje, protože ověřování klientů vyžaduje AML Zákon. Jenže u neregulovaných brokerů je to jen výmluva. Vždyť sami brokeři poskytují investiční služby bez licence, což nesmí, a porušují řadu platných nařízení.

Pokud kopie dokumentů pošlete (což nedoporučujeme), nastanou další obstrukce. Broker vám například sdělí, že musíte nejprve zaplatit daň nebo poplatek regulačnímu úřadu. Takto si podvodníci řeknou o 15 až 30 % z vybírané částky, což můžou být desítky až stovky tisíc korun.

A co se stane, když zaplatíte?

Peníze vám samozřejmě nepošlou. Je to jen další trik, jak z obchodníků dostat peníze.

Pozor si dejte také v případě, že se obchodní manažer pokusí dálkově připojit k vašimi počítači přes aplikace AnyDesk nebo TeamViewer. Zdůvodní to třeba tím, že vám pomůže s nastavením obchodního účtu nebo s převodem peněz. Řada obchodníků uvedla, že jim podvodníci takto vykradli bankoví účet nebo dokonce sjednali spotřebitelský úvěr na jejich jméno.

Hyenismus

FÁZE 4

Napsali nám desítky, možná stovky podvedených obchodníků. Někteří ztratili pár tisíc, jiní statisíce. Nemáme ovšem jedinou informaci o tom, že by některý z nich dostal peníze zpět.

Jak se navíc ukazuje, u brokera podvod mnohdy nekončí.

Někteří poškození uvedli, že je kontaktovala firma, která jim nabídla pomoc při vymáhání peněz. Jednalo se ovšem o další podvodníky, kteří se pod záminkou různých poplatků chtěli přiživit na neštěstí druhých.

Pomůže jen informovanost

Boj proti finančním šmejdům se zdá v tuto chvíli marný.

Jakmile začnou negativní recenze podvodníkům kazit byznys, vytvoří si novou brokerskou značku, přejmenují podvodný systém a pokračují nerušeně dál. Nezbývá tedy než šířit povědomí o finančních šmejdech a učit veřejnost, že vysoké výnosy bez rizika a bez práce nabízí jen podvodníci.

Máte zkušenosti s investičními podvody? Víte, jak získat peníze zpět? Napište nám do komentářů pod článkem!

Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.

Diskuze

 • Anonym
  5.8.2022 16:12
  Anonym
  Autor

  dekuji za objasneni,byla bych asi naletela,Kamila

 • angelos999
  29.1.2022 19:29
  angelos999
  Autor

  Tiež máme problém s Idealtrad.co…. Máme u nich niekoľko tisíc EUR a nevieme s nimi manipulovať ani heslo na úcte zmeniť….

 • Anonym
  28.1.2022 14:45
  Anonym
  Autor

  A je možné někde investovat? Menší částky?

  • InvestPlus
   28.1.2022 14:51
   Autor

   A do čeho konkrétně byste chtěl investovat?

 • Patrik
  8.12.2021 13:04
  Patrik
  Autor

  Dobrý den prosím o radu, v rámci ověření KYC jsem poskytl své dokumenty. Jaký je váš názor na možné zneužití? Mám nahlásit na policii ztrátu občanky a platební karty? Co mi poradíte? Děkuji Pat

 • Peter
  8.12.2021 10:58
  Peter
  Autor

  Viete mi poradiť ako získať investované peniaze??

  • InvestPlus
   8.12.2021 11:02
   Autor

   Dobrý den,

   požádejte brokera o navrácení finančních prostředků. Pokud k tomu nedojde, obraťte se na policii.

 • ?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

  Vložit komentář