Aktualizováno

TRAILING STOP: Jak pokyn funguje a jak jej správně nastavit?

Trailing stop je jeden z nejčastěji používaných obchodních příkazů, kterému by měl porozumět každý trader. Pokyn umožňuje řídit riziko a minimalizovat ztráty, což je pro vybudování ziskové strategie nezbytné. V následujícím článku se zaměříme na to, jak Trailing stop funguje, jak se správně používá, ale také na často opomíjené nevýhody.

Základem je stoploss

Pokyn Trailing stop vychází z klasického příkazu Stoploss (SL). Stoploss je funkce, která automaticky ukončí transakci v případě, že ztráta přesáhne vámi zvolenou částku. Byť je stoploss snad nejznámější obchodní příkaz, tak pro začátečníky raději uvedeme jednoduchý příklad, jak pokyn funguje a proč by měl být součástí každé strategie.

Příklad příkazu STOPLOSS

Řekněme, že očekáváte růst hodnoty zlata, a tak se rozhodnete zainvestovat 1000 dolarů. Otevřete obchodní pozici a nastavíte stoploss tak, aby se transakce uzavřela, pokud ztráta přesáhne 50 dolarů. Brzy dojde k nepříznivému vývoji na trhu a zlato začne prudce klesat. Díky stoplossu nemusíte sedět neustále před monitorem, protože příkaz pohlídá trh za vás.
Pokud ztráta přesáhne 50 dolarů, transakce se automaticky ukončí a vám se vrátí zbylých 950 dolarů. Pokud byste ovšem stoploss nevyužili, tak musíte transakci ukončit manuálně.

Hranice stoplossu se udává obvykle formou ceny, takže vyplníte kurz, při kterém chcete transakci uzavřít. Některé platformy umožňují vyplnit limitní hodnotu v korunách, popřípadě v dolarech, což je pro začínající obchodníky asi srozumitelnější. V obou případech se ovšem jedná o ten stejný údaj, pouze odlišně zapsaný.  Nyní, když už známe pokyn stoploss, můžeme prozkoumat pokyn Trailing stop.

Jak funguje pokyn Trailing stop

Klasický stoploss má jednu nevýhodu. Obchodník vydělává peníze, pokud se trh pohybuje v jeho prospěch. Jenže žádný růst netrvá věčně, takže dříve nebo později se trh obrátí. Pokud obchodník neukončí svoji transakci včas, tak může ztratit veškeré zisky, které vydělal. V tomto ohledu mu stoploss moc nepomůže. Trailing stop ovšem tento problém účinně vyřešil.

Používání pokynu Trailing stop je snadné a efektivní, avšak i zde existují určitá pravidla a omezení.

Trailing stop (TS) funguje jako dynamický stoploss, který kromě investice chrání také zisky. Základ je přitom prakticky stejný: Obchodník si nastaví maximální ztrátu, při které se transakce automaticky ukončí. Dokud se ovšem cena pohybuje ve prospěch obchodníka, tak se stejnou rychlostí a stejným směrem pohybuje také hranice Trailing stopu. Pokud tedy kurz vzroste o 1 dolar, tak se také hranice Trailing stopu posune o 1 dolar vzhůru. Pokud se ale trh pohybuje proti vám, hranice trailing stopu zůstává beze změny.

Příklad pokynu Trailing stop

Příklad pokynu Trailing stop

Příklad pokynu TRAILING STOP

Cena vybrané akcie na burze je 100 dolarů a vy se rozhodnete otevřít dlouhou pozici (tj. očekáváte růst ceny) s investicí právě 100 dolarů. Před otevřením obchodu nastavíte TS na hranici 90 dolarů (respektive maximální ztrátu na 10 dolarů).
Po otevření obchodu začne cena akcie růst a vyšplhá se na 130 dolarů. Váš průběžný zisk je tedy 30 dolarů. U Trailing stopu došlo k posunu limitní hranice o stejnou částku, takže nyní je hranice na 120 dolarech.
Všimněte si, že maximální ztráta je stále 10 dolarů (130-120). Pokud začne hodnota akcie klesat, tak se hranice Trailing stopu nepohne a v případě protnutí hranice dojde k uzavření obchodní pozice.

Prodejní vs. nákupní Trailing Stop

Doposud jsme popisovali prodejní Trailing stop, který se používá v případě, že očekáváte růst trhu. Prodejní Trailing stop mění limitní cenu směrem vzhůru, zatímco při poklesu ceny je limit neměnný. CFD je ovšem komplexní nástroj, který umožňuje spekulovat také na pokles trhu. Pro tyto typy transakcí se využívá nákupní Trailing stop, který naopak mění cenu směrem dolů, avšak při růstu je fixní. V obou případech je účel stejný a obchodník tyto rozdíly řešit nemusí. Podstatné je, že TS slouží k uzavření obchodní pozice při nepříznivém vývoji.

Návod: Jak nastavit Trailing stop

Pro názornou ukázku funkce Trailing stop jsme vybrali platformu CFD brokera Plus500, která je dostupná v češtině a umožňuje obchodovat v CZK. Když si ze seznamu na platformě Plus500 vyberete požadované aktivum (v našem případě Bitcoin), tak se otevře panel pro zadání transakce. V tomto panelu musíte nejprve vyplnit velikost transakce (Částka). Jelikož se při obchodování uplatňuje finanční páka, tak vaše investice bude jen zlomkem celkové částky (viz požadovaná marže).

Trailing stop na platformě Plus500

Trailing stop na platformě Plus500

Klasický příkaz stoploss najdete pod názvem Uzavření při ztrátě. Jak můžete vidět na obrázku, tak po zvolení této funkce musíte vyplnit kurz, při kterém se transakce automaticky ukončí. Platforma vám hned zobrazí, jaká bude při daném kurzu vaše ztráta v korunách a v procentech. Funkce Trailing stop je skrytá v záložce Pokročilý.  Aktivujete ji opět zaškrtnutím políčka a vyplněním limitní hodnoty. Hodnota TS se na platformě Plus500 udává v bodech, což není běžné ani příliš praktické. Platforma vám ale opět přepočítá, jak velká bude případná ztráta v korunách nebo v procentech. Jakmile zvolíte TS nebo SL, můžete spustit obchodní pozici a nemusíte ji už nadále sledovat.

Trailing stop na platformě MetaTrader

Mezi pokročilými obchodníky jsou velmi populární platformy MetaTrader 4 a MetaTrader 5. Obě platformy nabízí funkci Trailing Stop, nicméně lze ji využít pouze za předpokladu, že je váš obchodní účet připojený k obchodnímu serveru. TS totiž hlídá váš počítač a kdykoliv má dojít k úpravě limitní hranice, tak tuto informaci váš počítač přeposílá brokerovi. Broker Trailing stop nehlídá, takže po odhlášení účtu se TS deaktivuje, což je velká nevýhoda. Se stejným nedostatkem se mimochodem potýkají i jiné obchodní platformy. Řešením je buď neustále běžící počítač nebo využití VPS (Virtuální privátní server).

V platformě MetaTrader je dodatečné spuštění TS trochu komplikovanější. Nejprve ve spodním panelu označíte transakci, u které chcete TS spustit, a pravým tlačítkem myši kliknete do oblasti S / L (stoploss). Otevře se vám nabídka, ve které je také možnost Trailing stop. Po rozkliknutí  už jen zvolíte limit pro TS v bodech, přičemž 1 bod odpovídá 10 pips. Pro limit 100 pips je tedy nutné nastavit 1000 bodů.

Kdy použít TS a na co si dát pozor

Otevírat obchodní pozici bez SL nebo TS se nevyplácí. Stoploss je dostačující pro transakce s kratším časovým rámcem (např. intradenní obchodování), ovšem u delších transakcí je vhodné využít Trailing stop. Oba příkazy lze obvykle spustit, měnit nebo deaktivovat také u probíhajících transakcí. Při nastavování TS je důležité zohlednit kolísavost trhu, aby vás pokyn zbytečně neomezil.

Obchodníci mají tendenci volit limitní hranici TS velmi blízko tržní ceně, aby minimalizovali případné ztráty. Takový způsob obchodování bývá ovšem spíše kontraproduktivní. Pokud je pásmo TS příliš úzké, tak nikdy nedosáhnete vysokého zisku. I rostoucí trh totiž kolísá (cena kmitá nahoru a dolů, byť z dlouhodobého hlediska roste). Proto je dobré vysledovat míru fluktuace a zvolit takový TS, který bude tolerovat běžné výkyvy cen. Konkrétní hodnotu vám napoví například maximální „přirozený“ drawdown, popřípadě metoda price action. Na obrázku lze například vidět, jak by TS nastavený na 2,5 % zbytečně ukončil dobře vyhlížející transakci.

Hledání ideální velikosti TS

Hledání ideální velikosti TS

Funkce Trailing stop je praktická, avšak stále existují brokerské společnosti, které TS nepodporují. Pokud tedy chcete TS využívat, tak vyhledejte brokera, jehož platforma Trailing stop nabízí. Jako příklad můžeme uvést společnost Plus500, XTB nebo eToro.

Kde obchodovat?
Přehled populárních CFD brokerů, kteří jsou prověřeni tisícemi českých obchodníků:
ZPŮSOB ŘAZENÍ
1

XTB

Broker roku
95
Měna účtu
CZK, USD, EUR
Minimální vklad
0 Kč ($0)
CFD v nabídce
2 000+
Čeština
ANO
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

  • Licencovaný broker
  • Nabízí akcie, ETF a CFD
  • Nízké nebo nulové poplatky
  • Zlomkové akcie (investice od €1)
  • Podporuje češtinu a platby v CZK
  • Poplatek za výběry pod 3 000 Kč
  • Vyšší zdanění českých dividend
Recenze
Vyzkoušet XTB
4000+ našich čtenářů si vybralo XTB
Služba CFD. 76% ztrácí peníze
2

eToro

90
Měna účtu
USD
Minimální vklad
$100
CFD v nabídce
5 000+
Čeština
Částečně
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

  • Licencovaný broker
  • Nabízí akcie, ETF, krypto a CFD
  • Reálné akcie a ETF bez poplatků
  • Zlomkové akcie (investice od $10)
  • Kopírování ostatních obchodníků
  • Čeština není kompletní
  • Účet je vedený v dolarech
  • Nepodporuje výběry v CZK
  • Složité výběry kryptoměn
Recenze
Vyzkoušet eToro
2000+ našich čtenářů si vybralo eToro
Služba CFD. 51% ztrácí peníze
Měna účtu
CZK, EUR
Minimální vklad
30 Kč (€1)
CFD v nabídce
9 000+
Čeština
ANO
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

  • Licencovaný broker
  • Nabízí akcie, ETF a CFD
  • Reálné akcie a ETF bez poplatků
  • Zlomkové akcie (investice od 25 Kč)
  • Podporuje češtinu a platby v CZK
  • Vyšší swapy u některých CFDs
  • Nenabízí české akcie
  • Akcie nelze převést k jinému brokerovi
Recenze
Služba CFD. 68% ztrácí peníze

Zdroje

Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Upozornění: CFD (rozdílové smlouvy) jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem vzniku finanční ztráty. U 68 - 89% účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář